Home

Home
O nas
Safaga
Marsa Alam
Safari
Aktualnosci
Sylwetki
Nasi buddy
Galeria
Filmy
Kontakt
Opinie

 

 

Morze Czerwone posiada idealne warunki do rozwoju raf koralowych. Bardzo ciepła woda oraz głęboko¶ć eliminuj±ca wpływ fal powierzchniowych daj± idealne wręcz warunki dla rozwoju korali. Do morza nie uchodz± też żadne większe rzeki, dzięki czemu woda jest tu wyj±tkowo czysta, a to sprawia, że promienie słoneczne docieraj± bardzo głęboko. Dzięki temu rafy w Morzu Czerwonym rozwijaj± się głębiej niż w innych miejscach.

Sama Safaga jest miejscem zupelnie innym niz Hurghada, Sharm czy tez od jakiego¶ czasu Dahab. Piekne, niezniszczone rafy urzekaja nawet najbardziej doswiadczonych nurków, którzy zmęczeni sa już tłokiem pod wod±, mas± łodzi na miejscach nurkowych w innych egipskich kurortach. Tu pod woda zamiast innych grup nurkowych i masy b±bli, podziwiamy piękno podwodnego ¶wiata.

 

 

 

 

 

 

 

Shaab Saiman

Piękna zewnetrzna rafa, ci±gn±ca się wzdłuż wybrzeża, oddzielona w±skim, piaszczystym skrawkiem, wznosz±ca się od 2 do 20-30, a przy poludniowym krańcu do 50 metrów głębokoci. Duże ławice takich gatunków jak sparus czarnolicy, lucjan (snapper), barbata, fusiliers oraz wiele innych żyj±cych przy rafach. Na piszczystym pasie spotkać można ogończe, a na wschodnim spadku ogrodu (tam gdzie cumuj± łodzie) mureny, skrzydlice... Czasem można tu spotkać orlenie, barakudy a nawet rekina rafowego. Formacje twardych korali nie ustępuj±ce żadnym innym w Morzu Czerwonym. Wypłynięcie na ni± wymaga bezwietrznej pogody gdyz nawet wtedy falowanie jest dosc spore.

 

Abu Soma

 Lekko opadaj±ca rafa leż±ca naprzeciw wybrzeża zwanego Abu Soma,. Dzieli sie na kilka miejsc nurkowych, zaczynajac na Abu Soma Garden, a koncz±c na Ras Abu Soma. Oferuje wiele znakomitych miejsc nurkowych: Abu Soma Garden to niegłebokie nurkowania w ogrodach w których oprócz wielu lawic malych rybek można spotkać mureny, ogończe, skrzydlice, rybe-krokodyl±, skorpeny. Na końcu Abu Soma znajduje sie Ras Abu Soma. Miejsce to konczy sie spadkiem do 100m gdzie jest szansa spotkac rekina. Znajduj± sie tam bardzo ciekawie wyrzeżbione spadki, które bardziej do¶wiadczeni nurkowie mog± zobaczyc wykonuj±c nurkowanie w pr±dzie.

 

Tobia Arbaa

Inna nazw± tego miejsca jest "7 wież". jest to skupisko bloków koralowych wyrastaj±cych z dna na około 18 metrach az pod sama powierzchnie. Zyje tam mnóstwo ławic małych rybek. Przy jednym z pilarów na ok 5-7 metrach spotkać można poluj±ce na nie skrzydlice i ostroboki. Przy dnie i pomiędzy ergami napotkać można o¶miornice, ogończe, mureny, arotrony olbrzymie (rozdymki), skorpeny, szkaradnice. i ryby-krokodyle. Żyja tu 2 napoleony, duży i mały, przy odrobinie szczęscia jest szansa je tu spotkać

 

Tobia Kebira
Wyizolowana rafa wychodz±ca z płytkiego, piaszczystego miejsca. Oferuje interesuj±ce miejsca nurkowe z ławicami ryb, murenami i strzępielami.

 

Tobia Soraya
Rozci±gaj± się od Tobia Island, łańcuchem wieżyczek z piaszczystym dnem pomiędzy nimi. Spotkasz tu płaszczki, rogatnice oraz duże ławice banner fish, na dnie za gorgonie i acroporas.

 

Gamul Soraya
Bardzo kolorowe miejsce z ławicami "zebr" (sweetlip shoals), banner fish i chetoników (butterfly fish). Jest to do¶ć mały koralowy blok, możliwy do opłynięcia w około pół godziny.

 

Panorama Reef
Jedna z głównych atrakcji tego regionu. Duża formacja korali zecianami opadaj±cymi do ok. 200m. Liczne groty i nawisy, gorgonie i miękkie korale. Karanksy (jackfish), barakudy i rekiny (reef sharks) często odwiedzaj± to  miejsce.

 

Middle Reef 
Północna ciana rafy opada do 30m, po czym spada pionowo na znacznie większ± głębokoć. Ogrody twardych korali na wschodnim i zachodnim rogu, zawieraj± m.in. acroporas oraz brain corals i salat corals. Przyjemne nurkowanie na południowej stronie przez płytki labirynt jaskiń, tuneli i korytarzy. Występuj± tam m.in. strzępiele (groupers), puffers i ryby luszczowate (sweetlips).

 

Abu Kefan
Prawdopodobnie najlepsze miejsce nurkowe w okolicach Safagi, 300-metrowa w±ska bariera o cechach ‘plateau’ na północnym i południowym końcu. Znakomita ¶ciana do nurkowania z miękkimi i czarnymi koralami oraz wielkimi gorgoniami. Częstymi bywalcami s± karanksy (jackfish), barakudy, rekiny rafowe i czasami rekin młot.

 

Shab Sheer
Długa bariera tworzy tu płytka lagunę na południowej stronie i ogród twardych korali po stronie wschodniej i zachodniej. S± tu porites, acroporas, korale "fire coral" z ławicami karanksów (jackfish) i tuńczyków.

 

Wrak Salem Express
Prom przewoż±cy pielgrzymów wracaj±cych z Mekki, zatopiony w 1991 po uderzeniu w rafę noc±. 300 ofiar jednej z największych tragedii naszych czasów. Wrak jest bardzo słabo zaronięty i wiele ryb zajęło go jako swoj± rezydencję. Wielu nurków unika tego miejsca, zważaj±c na jego posępny charakter. Dla do¶wiadczonych nurków możliwo¶ć wpłynięcia na mostek kapitański, do jadalni i do korytarzy.