Safaga to niewielkie miasteczko we wschodniej części Egiptu, położone nad Morzem Czerwonym ok.60 kilometrów na południe od Hurghady. W odległych czasach była to niewielka wioska rybacka, dzisiaj kojarzy się przede wszystkim z międzynarodowym portem, z którego wypływają pielgrzymki do Mekki. Niecodzienny widok błękitnego morza wkomponowanego w pustynny krajobraz sprawia, że Safaga jest miastem niezwykłym, łączącym kulturę orientalną i arabską. Dookoła miejscowości liczne miejsca do nurkowania. Dlatego nasze Centrum Nurkowe w Safadze właśnie tutaj rozpoczęło swoją działalność.
To urokliwe miejsce turyści odwiedzają zdecydowanie rzadziej niż Hurghadę, dzięki czemu tutejsze rafy są niemalże dziewicze i niezniszczone, a pod powierzchnią wody spotkasz tu więcej ryb niż nurków. Chcesz, aby nurkowanie Safaga nie było nudne i monotonne, zapraszamy Cię do nas. Razem z Dive-Top odbędziesz przygodę nurkową na jednych z najpiękniejszych raf na świecie. Wyruszając naszą łodzią, już po kilku minutach drogi natrafimy na pierwsze rafy, które zamieszkują tropikalne gatunki ryb, delfiny, żółwie, płaszczki i inne równie piękne zwierzęta morskie. Entuzjaści nurkowania we wrakach z pewnością zdecydują się na eksploatację spoczywającego na dnie wraku Al Khafain lub promu Salem Express, a początkujący nurkowie będą mogli zdobywać swoje umiejętności w spokojniejszych i płytszych, choć równie pięknych miejscach. Wypływając w morze, Safaga nurkowanie dostarczy Tobie dreszczyk emocji na Tobia Arba, czy na Panorama Reef lub innych ciekawych zakątkach.
max głębokość-16m
dystans: 35min
trudność (1-5): 1
Tobia Kebira to owalna, płytka rafa idealna dla wszystkich nurków. Niewielka głębokość miejsca przy którym cumują łodzie sprawia, że jest to idealna miejscówka na pierwszy dzień. Po wskoczeniu do wody i wyważeniu się płyniemy wzdłuż głównej rafy w kierunku północnym. Po minięciu przesmyku z pięknymi ściankami koralowymi i węgorzami piaskowymi przy dnie, głębokość wzrasta do maksymalnie 16m. Można zrobić tu drugie nurkowanie na południowych formacjach, które ciągną się na południe aż do miejsca Tobia Soraya. Należy w tym wypadku w przesmyku popłynąć do prawej rafy i opłynąć ją po zewnętrznej wschodniej stronie.Przy głównej rafie można spotkać typowe egipskie zwierzaki takie jak: płaszczka, murena, skrzydlica, ośmiornica, szkaradnica czy skorpena. Warto jednak zerkać w kierunku wielkiego błękitu. Przy odrobinie szczęścia można spotkac orlenia, barakudę lub napoleona.
max głębokość-13m
dystans: 35min
trudność (1-5): 2
Trzy odrębne bloki koralowe, które można opłynąć w ok 50 minut. Zachodni łańcuch ergów warto zobaczyć z perspektywy płytkich przesmyków (4-6m) i koniecznie zakończyć przy pięknych słupach. Północna formacja zaś, posiada piękny ogród w mini-zatoczce i imponujący słup z gorgoniami i glass-fishami. Największą atrakcją wschodniej formacji jest malowniczy kanion i mała jaskinia, którą można przepłynąć. Tobia Soraya jest bardzo urozmaiconym i urokliwym miejscem. Można tu spotkać płaszczki, ośmiornice, ławice glassfishy i bigeye emperor (po polsku paśnik żółto płetwy). Czasem przypływa tu też orleń lub napoleon.
max głębokość-15m
dystans: 30min
trudność (1-5): 1
Ta niegłęboka rafa w kształcie podkowy jest idealna dla wszystkich nurków. W środku rafy głównej znajduje się piękna, okrągła laguna. W miejscu gdzie cumują łodzie głębokość wynosi 6m. Płynąc wzdłuż głównej rafy na północ dopłyniemy do pięknych bloków koralowych a głębokość wzrośnie do maksymalnie 15m. Na południu znajduje się duży blok koralowy który tworzy przesmyk z główną rafą. Miejsce to jest bogate w korale. Można tu spotkać ławice małych kolorowych rybek, a przy dnie możemy często znaleźć zakamuflowane stworzenia morskie takie jak: szkaradnice, ośmiornice czy też ryby-krokodyle.
max głębokość-16m
dystans: 30min
trudność (1-5): 2
Jedna z bardziej urokliwych raf położonych niedaleko od mariny. Składa się z głównego, okrągłego bloku oraz kilku mniejszych i większych egrów. Początek nurkowania robi się na południowej części głównej rafy gdzie głębokość wynosi 12m. Najciekawsze są jednak części wschodnia i północna, przy których znajdziemy też ergi. Warto je opłynąć i rozejrzeć się dokładnie bo zdarzają się tu orlenie, barakudy oraz duże płaszczki. Przy głównej rafie w drodze powrotnej warto wyplycić się do 5-7 metrów by rzucić okiem na piękny ogród twardych korali i ławice ryb, które zawsze unoszą się tam niesione falowaniem. Jeśli pod koniec nurkowania mamy jeszcze 80-100 Bar warto odpłynąć na wschód od głównej rafy by zobaczyć wielki erg w kształcie podkowy.
max głębokość-15m
dystans: 35min
trudność (1-5): 2
Bardzo charakterystyczna miejscówka. Składa się z 7 słupów położonych blisko siebie na głębokości ok 12m. Porośnięte są pięknymi koralami zarówno twardymi jak i miękkimi. Każdy z nich ma coś charakterystycznego. Pierwszy od północy to miejsce gdzie zawsze znajdziemy kilka skrzydlic, a czasem też skorpenę. Pomiędzy kolejnymi dwoma jest ciekawy przesmyk którym zawsze przepływamy wprost na małą skałkę, pod którą często przesiaduje murena. Najciekawszy jest drugi erg od południowej strony. Przechodzi przez niego mała jaskinia, która jest zbyt wąska by do niej wpłynąć ale na tyle ciekawa, że warto zajrzeć do środka i podziwiać piękne miękkie korale i ławice glassfish’y. Z drugiej strony znajdziemy wiele skrzydlic,czasem nawet polujących na małe rybki. W drodze z jednego słupa na drugi warto uważnie wpatrywać się w dno, gdyż można wypatrzeć arotrona wielkiego, ośmiornice, skorpeny a nawet napoleony.
max głębokość-20m
dystans: 40min
trudność (1-5): 2
Jest to długa rafa przy wybrzeżu Abu Soma i jak sama nazwa wskazuje – jest to piękny ogród ciągnący się półtora kilometra. Zaczyna się płytkimi lagunami i opada stopniowo zboczem pokrytym twardymi koralami aż do piasku na głębokość 15-20m. Miejsce to znane jest z wielu muren, które chowają się w różnych zakamarkach. Spotkać tu też można boxfish’e, ryby ustnikowate, płaszczki a na płytszych miejscach mnóstwo ławic różnorakich kolorowych ryb. Warto zerkać też w stronę wielkiego błękitu gdyż wzdłuż tej rafy lubią podróżować barakudy, orlenie a czasami nawet delfiny.
max głębokość-120m
dystans: 45min
trudność (1-5): 3
Na północ od Abu Soma Garden zaczyna się miejsce zwane Ras Abu Soma. Nurkuje się tam z łodzi zacumowanej na ostatniej lub przedostatniej cumie lub z zodiaka. Północna część tej miejscówki to majestatyczna ściana która schodzi do stu-kilkudziesięciu metrów. Przy południowej części pojawia się plateau, które, jeśli prądy pozwalają, można opłynąć po zewnętrznej krawędzi i na koniec nurkowania przeciąć je i zakończyć przy ściance ogrodu Abu Soma. Miejsce to jest bardzo zróżnicowane i warto wypatrywać tu tzw „większego zwierza”.
max głębokość-30m
dystans: 35min
trudność (1-5): 2
Tobia Hamra znajduje się na południe od Ras Abu Soma i na północ od Sandy Island. Nurkowanie tutaj nie jest skomplikowane. Rafa opada wolno od 5 do 30 metrów. Znajdują się tu 3 miejsca do cumowania statków. Tobia Hamra jest popularna ze względu na piękny koralowy ogród, przerywany wieloma kanałami piasku. To doskonałe miejsce do fotografii podwodnej. Często można tu spotkać skorpeny, mureny i szkaradnice a w głębszych miejscach żółwia.
max głębokość: >100m
dystans: 60min
trudność (1-5): 3
Oddalona około godziny drogi od portu Panorama Reef to jedna z bardziej znanych miejscówek w Safadze, odwiedzana często przez łodzie safari. Ma 1km długości i owalny kształt. Na obu końcach znajdują się plateau zaczynające się na 15 a kończące na ok 30metrach. Są w całości pokryte zarówno twardymi jak i miękkimi koralami, pomiędzy którymi można spotkać różne gatunki morskich zwierząt: od płaszczek, skrzydlic i ośmiornic po skorpeny, szkaradnice i ryby-krokodyle. W toni wypatrujemy tu żółwia, barakudy czy nawet rekina. Miłośnicy ścianek zakochają się w pięknie wyrzeźbionych półkach i widoku tzw „wielkiego błękitu”. Nurkowanie na południowym plateau wykonuje się z łodzi a północne w tzw „dryfcie” (nurkowanie z prądem) z zodiaka lub łodzi z płynięciem w jedną stronę.
max głębokość–30m
dystans: 80min
trudność (1-5): 3
80 minut od portu znajduje się duża okrągła rafa z dziesiątkami małych, płytkich ergów w południowo-wschodnim rogu. Po stronie północnej i zachodniej znajdują się ogrody koralowe, które spadają do około 30 metrów. Na południu na głębokości 20m stoi samotny erg. Od strony wschodniej rozległy płaskowyż ciągnie się aż do Hal-Hal na długości prawie 500 metrów. Jest pokryty przez jeden z najbardziej malowniczych ogrodów z twardych koralowców w Morzu Czerwonym. Jest tu też drop-off, ale daleko na północny wschód od głównej rafy.
max głębokość->100m
dystans: 100min
trudność (1-5): 4
Abu Kafan to długa podłużna rafa oddalona o ponad 90 minut od Safagi. Nazwa w wolnym tłumaczeniu oznacza głębie. Kiedy zanurkujesz, zobaczysz dlaczego. Ściany schodzą tu pionowo aż do kilkuset metrów. Na północy i południu znajdują się piękne plateau porośnięte miękkimi koralami. Południowe plateau jest bardzo rozległe, zaczyna się na ok 18m i ciągnie się na południe do głębokości ok 50m. Blisko rafy jest duży i kolorowy erg, a na ściance piękne, majestatyczne nawisy i gorgonie. Na zewnątrz jest duża szansa na barakudy, duże tuńczyki i żółwia a przy odrobinie szczęścia można spotkać tu rekina.
max głębokość – 32m
dystans: 95min
trudność (1-5): 4
Salem Express to wrak promu pasażerskiego, który zatonął w 1991 roku w drodze z Arabii Saudyjskiej do Safagi. Na skutek uderzenia w rafę prom zatonął i osiadł na głębokości 30 metrów. Lewa burta leży na 10m. Długi na ponad 100 metrów wrak porośnięty koralami robi niesamowite wrażenie. Dla bardziej zaawansowanych nurków jest możliwość zobaczenia wnętrza: jadalni, korytarzy i mostka kapitańskiego. Na rufie podziwiać można wielkie śruby i mroczne wejście do części rufowej, które niegdyś zagradzał wielki właz. Dookoła wraku oraz w środku rozrzucone są rzeczy osobiste, radia, torby, ubrania i różne inne przedmioty przypominające wielką tragedię, która dotknęła kilkaset osób, dla których była to ostatnia podróż.
max głębokość-30m
dystans: 90min
trudność (1-5): 3
Rafa ma podłużny kształt i długość ok 1km. Jest to świetna miejscówka z dwoma doskonałymi miejscami do nurkowania na obu krańcach. Na wschodnim końcu Shaab Sheer znajdują się trzy ergi, które tworzą kanał z główną rafą. Na zewnątrz leży rozległy ogród twardych korali z księżycową, magiczną atmosferą, której nie spotkasz nigdzie indziej, a w trzech ergach znajdują się wspaniałe jaskinie, groty i nawisy pomiędzy którymi toczy się piękna gra świateł. Miejsce to często odwiedzają delfiny. Nurkowanie w zachodniej części zaczynamy od płytkiego przesmyku. Dość często trzeba tam przepłynąć kawałek pod prąd by po chwili znaleźć się w pięknym i przejrzystym ogrodzie. Płynąc dalej przy głównej rafie znajdziemy się przy ukośnej ścianie twardych korali.
max głębokość-18m
dystans: 90min
trudność (1-5): 2
800m na południe od Shaab Sheer znajduje się Shaab Sheer Soraya. Rafa ta, o okrągłym kształcie i maksymalnej głębokości 18m jest jedną z kilku opcji na drugie nurkowanie po wraku Salem Express który jest w pobliżu. Sama rafa składa się głównie z twardych korali z mnóstwem małych grot i jaskiń, w których można znaleźć skorpenę, mureny i ślimaki nagoskrzelne. Zawsze są tu także ławice chetoników i bannerfish’y.
max głębokość-26m
dystans: 90min
trudność (1-5): 3
To duży (115 m) wrak leżący na głębokości 22-24m. Wybudowany w 1967 roku pływał jako prom pasażersko samochodowy. Nosił różne nazwy, ostatnia przed zmianą na Al Khafain to Poseidonia. W swój ostatni rejs wypłynął 22go listopada 2005 roku. Jak zwykle wersji jest kilka. Jedna mówi o kolizji z rafą Abu Nuhas (żelazna rafa), druga o pożarze. Tak czy inaczej cała załoga opuściła statek, który pusty dryfował na południe, by w końcu rozbić się o rafę Shaab Sheer. Tam spoczywa do góry nogami przy samej ścianie rafy. Najciekawiej wygląda dziób i rufa statku choć warto też zajrzeć do środka, szczególnie do dużego pomieszczenia, którego góra wypełniona jest szczelnie dziesiątkami kamizelek ratunkowych. Często występuje tu prąd a nurkowanie można wykonać jedynie wyskakując z łodzi lub zodiaka i płynąc w 1 stronę, aż do miejsca gdzie można zacumować łódź (ok. 50 min płynięcia).
max głębokość-20m
dystans: 95min
trudność (1-5): 5
Ta zewnętrzna rafa jest dostępna tylko przy spokojnej pogodzie, ponieważ nie zapewnia żadnej ochrony łodzi przed falowaniem. Główną część miejsca nurkowego tworzą dwa duże bloki porośnięte mnóstwem korali. Między nimi znajduje się kanał, w którym zawsze można znaleźć banfish’e. Na całej rafie znajduje się wiele ławic ryb, można spotkać też napoleona, żółwia, tuńczyka, barakudę, a czasem także orlenia. Zdarzają się tu silne prądy.
max głębokość-18m
dystans: 85min
trudność (1-5): 3
Shaab Claude to łańcuchy małych raf, które rozciągają się na południe od wschodniego krańca Shaab Sheer. Ma jeden wyraźny erg na południowym wschodzie, a w jego południowo-zachodnim rogu jest długi grzbiet złożony z kilku mniejszych ergów. Cała rafa leży na piaszczystym dnie na głębokości 15-18 metrów. Bywają tu silne prądy. Najciekawsza jest wschodnia strona rafy. Spotkać tu można ławice lucjanów, chetoników, papugoryby, żółwia czy też rogatnice.
max głębokość-20m
dystans: 80min
trudność (1-5): 3
Około 5 km na północ od Ras Abu Soma leży przylądek znany jako Ras Umm Hesiwa. Na północny zachód stąd w kierunku Sharm El Naga znajduje się mało znana rafa o nazwie Shaab Saiman. Twardy koralowy grzbiet biegnie równolegle do linii brzegowej i jest oddzielony od głównej rafy wąskim, piaszczystym kanionem. W najpłytszym miejscu kanion ma 8m, i we wszystkich kierunkach opada łagodnie na większe głębokości. Sam grzbiet rafy w najpłytszym miejscu leży na 2m głębokości. Za grzbietem, od strony morza znajduje się szerokie plateau o głębokości od 15 do 20 metrów. Shaab Saiman można odwiedzać jedynie przy bezwietrznej pogodzie. Spotkać tu można wiele gatunków ryb: barakudy, lucjany, orlenie a nawet rekiny.
max głębokość-80m
dystans: 80min
trudność (1-5): 5
W wolnym tłumaczeniu: „piękna rafa” i tak to właśnie wygląda. Jednak żeby nurkowanie w tym miejscu było możliwe potrzeba idealnych wręcz warunków pogodowych. Prąd na tej rafie jest praktycznie zawsze i przeważnie jest silny. Rafa składa się z dwóch mniejszych bloków z mnóstwem miękkich korali i gorgoni, a do tego posiada piękny dropp-off zaczynający się na 30, a kończący na 80m. Jest to jedna z najpiękniejszych, kolorowych i żywych raf w Safadze. Ze względu na swoje położenie często można tu spotkać duże ryby.